Brigadni general Folkestad preuzeo dužnost komandanta NATO štaba Sarajevo
Primopredaja dužnosti komandanta NATO štaba Sarajevo između dosadašnjeg komandanta, brigadnog generala Wiliama Edwardsa i nastupajućeg komandanta, brigadnog generala Erica Folkestada upriličena je danas u Sarajevu.
Folkestad dolazi s dužnosti zamjenika komandanta Kopnene vojske SAD-a za Afriku i Borbene grupe za Južnu Evropu.
Edwards je u obraćanju istakao da OSBiH imaju značajan manjak resursa što je rezultat nedostatka saradnje u proteklim godinama.
- Kada oficiri sjede cvokoćući od zime u svojim kancelarijama bez grijanja, a vojnici žive u kasarnama također smrzavajući se bez grijanja, onda se morate zapitati kako se mogu provoditi reforme odbrane u takvom okruženju - dodao je Edwards.
Folkestad je poručio da ljudi u BiH trebaju biti ponosni na napredak ostvaren u 25 godina nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma.
- Zajedno možemo nastaviti nadograđivati decenije napretka, sigurnosti i prosperiteta koje donosi partnerstvo BiH sa NATO-om - rekao je Folkestad.
Ambasador SAD-a u BiH Eric Nelson zahvalio je Edwardsu na njegovom angažnamu i rezultetima, te poželio dobrodošlicu Folkestadu u njihov tim.
Komandant Komande savezničkih snaga Napulj admiral Robert Burke kazao je da su Edwardsova strateška perspektiva, diplomatska oštroumnost i vizionarsko vodstvo doveli do bolje spremnosti i boljeg korištenja resursa, a da Folkestad donosi ogromno iskustvo i operativnu perspektivu.
Podijeli:
Najnoviji sadržaj
Gradonačelnik Avdić primio učesnike međunarodnog naučno...
- 24 Jul, 2026
Sarajevo mjesto susreta mladih naučnika iz cijelog svijeta
Grad Sarajevo: U toku radovi na uklanjanju riječnog mul...
- 24 Jul, 2026
U toku uklanjanje 10.000 m³ riječnog mulja
U sarajevskoj Vijećnici otvorena 21. Internacionalna lj...
- 23 Jul, 2026
Sarajevo ugostilo učesnike iz devet zemalja sa četiri kontinenta
Gradsko vijeće
MKSJ Sarajevo
Fri Jul, 2026