Novi ukras Sarajeva

Novi ukras Sarajeva
  • 07 Jan, 2008
Premijer KS Samir Silajdžić i gradonačelnica Sarajeva Semiha Borovac, u prisustvu mitropolita dabrobosanskog Nikolaja, sinoć su svečano pustili u rad dekorativno osvjetljenje Saborne crkve Rođenja Presvete Bogorodice. Dekorativno osvjetljenje finansirali su Kanton Sarajevo sa 120.000 KM, Grad Sarajevo sa 58.000 te Saborna crkva sa 32.000 maraka. 

- Puštanjem u rad dekorativnog osvjetljenja obilježavamo završetak izuzetno značajnog projekta. Ovim dobrim djelom nije samo uljepšan jedan pravoslavni hram nego je i grad Sarajevo obogaćen novim ukrasom - rekao je starješina Saborne crkve sveštenik Borislav Livopoljac.

Samir Silajdžić kazao je da je učestvovanje u projektu znak dobre namjere Vlade KS i izraz poštovanja prema Pravoslavnoj crkvi. - Time iskazujemo poštovanje prema našoj višestoljetnoj tradiciji te jačamo povjerenje i duh tolerancije koji je u ovom trenutku izuzetno potreban - rekao je Silajdžić.

Semiha Borovac istakla je da je Saborna crkva bila jedini značajniji vjerski objekat koji nije bio osvijetljen. - Ova crkva jeste jedan od najpoznatijih, najreprezentativnijih pravoslavnih objekata. Ona je uljepšala izgled grada Sarajeva, a bit će prihvatljiva i prepoznatljiva i za turiste koji dolaze u Sarajevo - rekla je Borovac.  

Izvor: Dnevni avaz

Podijeli:

Najnoviji sadržaj