Održan Međunarodni naučni skup posvećen Meši Selimoviću

Održan Međunarodni naučni skup posvećen Meši Selimoviću
  • 26 Apr, 2010
Naučni skup posvećen novim čitanjima Meše Selimovića upriličen je u Akademiji nauka i umjetnosti BiH danas na dan piščevog rođenja. Organizatori kako naučnog skupa, tako i trodnevne manifestacije koja je otvorena 24. aprila u Tuzli, jesu Akademija nauka i umjetnosti BiH zajedno sa suorganizatorima PEN Centrom BiH, Grad Sarajevo i Općina Tuzla. Međunarodni naučni skup koji se održavao pod motom “Ako čovjek izabere put mržnje- nema mu spasa” okupio je književne teoretičare, slaviste iz Bosne i Hercegovine, Njemačke, Hrvatske, Austrije, Engleske, SAD-a. Na početku skupa pozdravne riječi uputili su Zijad Pašić uime ANUBiH, gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen, načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović. Behmen je istakao da Meša Selimović nije samo pisac Bosne i Hercegovine, regiona nego i evropski, svjetski pisac kojeg slave na slavističkim katedrama širom svijeta.

Načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović, rekao je da Tuzla ima tu sreću da se na današnji dan prije 100 godina u njoj rodi Meša Selimović, koji je ovdje završio osnovnu školu i gimnaziju, da bi potom u gimnaziji koja danas nosi njegovo ime bio i profesor. Imamović je podsjetio da je nagradu za najbolji roman u regionu koja nosi ime Meše Selimovića potekla upravo iz Tuzle.

Uvodnu riječ povodom otvaranja skupa izgovorila je Hanifa Kapidžić-Osmanagić. Kapidžić-Osmanagić je rekla da je obilježavanje stogodišnjice rođenja Meše Selimovića, dug današnjih istraživača i prema sebi samima, te je naglasila da se nikada, ne mogu iscrpsti fenomeni njegove književnosti. O Meši Selimoviću piscu koji u svoje vrijeme unosi promjene u tekuću književnost svog vremena, piscu koji je nerijetko čitan dogmatski, piscu modernističke paradigme, piscu romana koji se mogu čitati kao epitaf ili testament, piscu ispovjednog romana, piscu međukulturnih prostora… govorili su; Zvonko Kovač (Zagreb, Hrvatska),prof.dr. Angela Richter (Halle, Njemačka), Enver Kazaz (Sarajevo, BiH), Zoran Milutinović (London, Engleska), Marina Katnić-Bakaršić (Sarajevo, BiH), Alma Denić-Grabić (Tuzla, BiH), Davor Beganović (Banja Luka, BiH-Konstanz, Njemačka-Beč-Austrija) i drugi. U Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine večeras će biti otvorena izložba “Na putu do Tvrđave-Život i djelo Meše Selimovića (1910.-2010.)”.

Izvor: TIP/Fena

Podijeli:

Najnoviji sadržaj