Počasni građani Grada Sarajeva za 2015. godinu

Počasni građani Grada Sarajeva za 2015. godinu

Florence Hartmann, francuska novinarka i književnica

9889
Florence Hartmann, novinarka i književnica, rođena je u Parizu. Kao novinarka francuskog dnevnog lista Le Monde tokom ratnih sukoba u bivšoj Jugoslaviji, bila je dugogodišnja dopisnica za ovo područje.

Od 2000. do 2006. radila je kao glasnogovornica i savjetnica Karle del Ponte, glavne tužiteljice Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Den Haagu. Pisanom riječju, putem publikacija i knjiga koje je izdala, od kraja sukoba do danas svjedočila je o zločinima počinjenim u BiH, i trajno se zalagala protiv nekažnjivosti.

Izdala je knjige “Milošević – dijagonala luđaka”, “Mir i kazna”, “Tajni ratovi međunarodne politike i pravosuđa”, te “Zviždači – nečista savjest naših demokracija”.

Zbog svojih kritika na rad Haškog tribunala ovaj sud je 2009. osudio na novčanu kaznu, koja je kasnije pretvorena u kaznu zatvora koja nije nikada izvršena budući da je Francuska odbila izručiti Haškom tribunalu.

Manel Vila, političar iz Barcelone

9990

Manel Vila Motllo je profesionalni političar iz Barcelone, koji se punim angažmanom zalagao za podršku gradu Sarajevu i Bosni i Hercegovini, naročito u periodu 1992.-1995.

Grad Barcelona i gradonačelnik Paskval Margal, te 1992. godine, bili su domaćini reprezentaciji BiH na Ljetnim olimpijskim igrama, i tada je iskazano razumijevanje i naklonost za situaciju u Sarajevu.

Na otvaranju Olimpijskih igara, pred 3 milijarde gledalaca, gradonačelnik je saopćio tragičnu situaciju u Sarajevu i uputio apel za pomoć. Tokom rata pomoć se ogledala u konvojima humanitarne pomoći, dopremljeno je čak 2500 tona pomoći na razne destinacije. Manel Vila Motllo je predvodio tim ljudi koji su radili danonoćno da se situacija u Sarajevu i BiH promijeni.

Učestvovao je u organizaciji protesta u Barceloni zbog pada Srebrenice, zatim podržao inicijativu „Katalonija za Bosnu“. Skupština grada Barcelone formirala je Distrikt 11 – Sarajevo, a Manela Vilu postavila za  upravnika.

Za 4 godine Manel Vila, vječiti zaljubljenik u Sarajevo, animira javnost, nevladine organizacije i razna preduzeća iz cijele Katalonije da se uključe u pomoć obnavljanja Sarajeva, a sa tim ciljem uspostavlja i Barcelonin ured u Sarajevu. Od tada preko kancelarije Ambasade lokalne demokratije Barcelona-Sarajevo, realizirano je preko 300 različitih projekata u vrijednosti 20 miliona eura. Vrhunac aktivnosti bila je rekonstrukcija Olimpijskog sela, tačnije naselja Mojmilo, a iz zahvalnosti trg je nazvan Trgom Barcelone.

Podijeli:

Najnoviji sadržaj