Dr. Baljić za Sarajevo.ba: Samo istrajavanjem u provođenju mjera zaštite možemo imati rezultat!

Dr. Baljić za Sarajevo.ba: Samo istrajavanjem u provođenju mjera zaštite možemo imati rezultat!
  • 20 Mar, 2020

Svi već osjećamo posljedice pandemije novog koronavirusa, koji je paralizirao kompletan svijet, a ne samo našu zemlju i naš grad. Virus je za nas ljekare još uvijek nedovoljno istražen, te je nemoguće predvidjeti kako će se ponašati u narednom periodu, navodi dr. Rusmir Baljić, šef Klinike za infektivne bolesti Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu za Sarajevo.ba.

- Kako se radi o novom virusu, nitko od nas ne posjeduje specifični imunitet, tako smo svi u riziku da obolimo. Ono što je sigurno, a još uvijek nedovoljno istraženo, jeste da mlađe osobe obolijevaju u značajno manjem broju, a i kada obole njihova klinička slika je lakša – ističe on.

Starija populacija, kako navodi, kao i oni koji već imaju hronična oboljenja, u najvećem broju slučajeva imaju tešku kliničku sliku koja može ugroziti i njihov život.

- Specifičnog lijeka kao ni vakcine još uvijek nema, tako da je jedini način borbe protiv ovog oboljenja prekid njegovog prijenosa među stanovništvom. To se može postići pridržavanjem uputa i naredbi o izolaciji i smanjenju međusobnih kontakata izdatih od strane stručnih i nadležnih lica. Samo shvatanjem ozbiljnosti situacije i istrajavanjem u provođenju ovih mjera možemo očekivati adekvatan rezultat – poručio je građanima putem informativnog portala Grada Sarajeva – www.sarajevo.ba.

Podijeli:

Najnoviji sadržaj