Bijela tabija jedan od najimpozantnijih objekata graditeljskog naslijeđa Sarajeva ponovo je u redu najatraktivnijih turističkih atrakcija grada.
Zahvaljujući Gradu Sarajevu koji je u saradnji sa Federalnim zavodom za zaštitu spomenika, te ostalim relevantnim institucijama završio projekat sanacije, obnove dijela kamenih zidova unutar kompleksa i konzervacije - građanima i posjetiocima Sarajeva pružena je prilika da se i sami uvjere u značaj ove tvrđave.
Upravo u obnovljenom spektakularnom ambijentu Bijele tabije ove godine je i održan Bajramski koncert.
Dominantan položaj Bijele tabije koja je na istočnoj visinskoj koti sarajevske kotline u odnosu na izgled gradske jezgre, ostavlja specifičan pečat ljudskog stvaralaštva. Interesantan je podatak da je ime dobila po bijelom krečnjaku od kojeg je i sagrađena.
O vremenu nastanka Bijele tabije do danas su izrečena različita mišljenja. Prema jednom, objekat je nastao oko 1550. godine (mišljenje je zasnovano na podacima koje daje putopisac Katarino Zeno), a porušena je u vrijeme izgradnje Vratničkog grada i na njenom mjestu je izgrađena nova utvrda, koju danas prepoznajemo po poligonalnom obliku.
Prema drugom mišljenju, na mjestu Bijele tabije se još u srednjem vijeku nalazila tvrđava, koja nije bila veća od uobičajenog tipa srednjovjekovne odbrambene utvrde koja štiti otvoreno naselje (podgrađe) u njenoj blizini, navodi se na stranici Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajeva.
Arheološka istraživanja pokazala su kako je najstariji dio tvrđave sagrađen još u srednjem vijeku, krajem 14. ili početkom 15. vijeka, te da je tvrđava dograđivana u vrijeme osmanske, a potom i austro-ugarske vladavine.
Kula je bila od velikog značaja za odbranu grada prilikom napada austrijskog princa Eugena Savojskog u 17. vijeku, te austrougarske vojske 1878. godine.
Uspješnu rekonstrukciju izgleda srednjovjekovne tvrđave na mjestu Bijele tabije uradio je Alija Bejtić, na osnovu podataka koje daju izvori iz 17. vijeka.
Vrsni poznavalac historije šehera i njegovih simbola, arhitekta Mufid Garibija kazao je kako o značaju Bijele tabije dovoljno govori i činjenica da je upravo ona bila prva lokacija na kojoj su, nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, snage UN-a formirale svoje vojno utvrđenje i podigle zastave.
Bijela tabija je danas Nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine, a zbog nevjerovatnog pogleda koji se sa ove lokacije pruža jedna je od najposjećenijih.
Unutar ograđenih zidina ove utvrde možete ući svakim danom u terminu od 10 do 19 sati.
Podijeli:
Najnoviji sadržaj

Grad Sarajevo i Općina Novi Grad: Dječije igralište u G...
- 30 Mar, 2023
Iz Budžeta Grada za 2023. godinu

Grad Sarajevo predstavio program obilježavanja 5. i 6....
- 30 Mar, 2023
Press konferencija u Vijećnici

GV: Jednoglasno usvojen Izvještaj o aktivnostima gradon...
"Kvalitetan i transparentan rad u službi Sarajeva i naših građana"

Završen glavni projekt sanacije i restauracije fasade “...
Projektovao ju je slavni austrougarski arhitekta Karlo Paržik

