Grad Sarajevo: Svečana akademija povodom Dana državnosti BiH u Vijećnici
Svečani praznični program u čast naše domovine, upriličen je Svečanom akademijom koju je večeras u Vijećnici priredio Grad Sarajevo, zajedno s Kantonom Sarajevo i Savezom antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata u Bosni i Hercegovini.
Čestitatjući Dan državnosti BiH, gradonačelnik Samir Avdić u svom prigodnom obraćanju je istaknuo: „Sarajevo je kuća svih Bosanaca i Hercegovaca, simbol multikulturalnosti i otvorenosti. Zato s ovog mjesta jasno poručujemo: državu ne grade samo institucije. Državu grade i njeni građani, jako gospodarstvo, ulaganje u kulturu i sport, znanost i tehnologiju, mladost, prije svega u njeno obrazovanje“.
Čestitkama se pridružio i Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a u BiH, naglasivši da „ideja ZAVNOBiH-a i ono šta jeste ZAVNOBiH je naše najsnažnije oruđe, naše najsnažnije oružje u borbi za Bosnu i Hercegovinu i odbranu Bosne i Hercegovine“.
Svečana akademija je bila i prilika da se kroz razgovor s uvaženim gostima iz našeg političkog i akademskog života, povežu povijesni značaj, suvremeni izazovi i vizija budućnosti naše države. O tome su svoja viđenja podijelili prof. dr. Ivo Komšić, akademik Ejup Ganić, akademik Mirko Pejanović i ministrica u Vladi Kantona Sarajevo, Darja Softić Kadenić.
Bivši gradonačelnik Daytona i američki kongresmen Michael Ray Turner i sveučilišni profesor David Pettigrew od danas su i službeno Počasni građani Grada Sarajeva. Ovo značajno gradsko priznanje uručili su im gradonačelnik Avdić i predsjedatelj Gradskog vijeća Alen Girt.
Iskreni prijatelj i dokazani saveznik, jedan od najautentičnijih i najdosljednijih glasova potpore Sarajevu i Bosni i Hercegovini u institucijama SAD-a, Michael Ray Turner, zahvalio je na priznanju uz poruku da ostaje posvećen sigurnosti, prosperitetu i uspjehu Bosne i Hercegovine i miru koji je Daytonski mirovni sporazum donio njenom narodu.
Prof dr. Pettigrew naglasio je da je zahvalan Sarajevu na ovoj izuzetnoj časti. Njegov poruke uvijek su usmjerene na solidarnost s preživjelima, osuđivanje govora mržnje i negiranja, te jačanje kulture sjećanja.
Umjetnički pečat Svečanoj akademiji dali su Lejla Jusić i Amila Ravkić izvodeći uz pratnju gitariste Elvira Solaka pjesme “Bosno moja” i “S one strane Plive”. Snažan dojam ostavio je i glumac Izudin Bajrović koji je nadahnuto kazivao odlomke iz poeme legendarnog Josipa Pejakovića “Kako bolan nema Bosne”.
Podijeli:
Najnoviji sadržaj
Dan koji Sarajevo nikada neće zaboraviti: 33 godine od...
- 22 Jul, 2026
Najduža opsada jednog glavnog grada u savremenoj historiji
Grad Sarajevo dio globalne Urban95 mreže: Nova znanja z...
- 21 Jul, 2026
Sarajevo jača urbane politike prilagođene djeci i obiteljima
Gradonačelnik Samir Avdić dočekao srebrne heroje iz Kin...
- 18 Jul, 2026
Doček reprezentativaca BiH u sjedećoj odbojci
Gradsko vijeće
MKSJ Sarajevo
Wed Jul, 2026
Wed Jul, 2026