Analiza Kriznog stožera: Zašto je u Sarajevu došlo do porasta broja novozaraženih

Analiza Kriznog stožera: Zašto je u Sarajevu došlo do porasta broja novozaraženih
  • 26 Jul, 2020

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo koji se redovito prikupljaju iz zdravstvenih ustanova, u Kantonu Sarajevo je od sredine prošlog mjeseca uočeno pogoršanje epidemiološke situacije izazvane koronavirusom.

Kako se navodi, početni slučajevi su vezani i za importirane slučajeve iz susjednih država kao što je Srbija.

U razdoblju od 1. lipnja do 24. srpnja 2020. godine u Kantonu Sarajevo potvrđeno je 1.726 slučajeva koronavirusa. U prvom tjednu lipnja nije bilo aktivnih slučajeva, uz 104 izliječena pacijenta. Porast broja novozaraženih je registriran od 9. lipnja 2020. godine.

Tijekom tog razdoblja većina slučajeva je povezana s importiranim slučajevima. A onda je nastavljen trend rasta broja slučajeva, a najveći dnevni broj novozaraženih bio je 2. srpnja 2020. kada je potvrđeno 107 novozaraženih osoba.

U srpnju prosječan broj novozaraženih iznosio je 57 osoba dnevno.

- Uočava se tendencija porasta novozaraženih, usprkos jasno izdanim naredbama o pridržavanju i provođenju javno-zdravstvenih mjera, a to je obvezno nošenje maski u zatvorenim prostorima, kao i na otvorenim prostorima gdje nije moguće držati distancu od dva metra. Isto tako, preporučen je broj osoba u zatvorenim prostorima do 50, ali uz poštivanje distance i nošenje maski, kao i 100 osoba na otvorenom prostoru uz poštivanje epidemioloških preporuka. Tijekom boravka u zatvorenim prostorima, uključujući javne prostore, kao i korištenja javnog gradskog prijevoza, obvezna je upotreba zaštitnih maski, bez izuzetka - kažu iz Kriznog stožera Ministarstva zdravstva KS.

Uočeno svakodnevno kršenje naredbi

Ističu i da se svakodnevno uočavaju kršenja ovih naredbi, tako da i dalje nemamo učinak u smanjenju broja novozaraženih u KS, s obzirom na to da su propisane javno-zdravstvene mjere dokazano najučinkovitije u širenju koronavirusa.

- Broj hospitaliziranih pacijenata je u porastu, ali udio pacijenata koji zahtijevaju hospitalizaciju i dalje je između 5 i 6 posto, što odgovara projekcijama Svjetske zdravstvene organizacije da do 6 posto pacijenata ima kliničku sliku za koju je potrebna hospitalizacija. Trenutno je u KS aktivno 1.109 slučajeva, a oporavilo se 605 osoba, uz 23 smrtna ishoda - dodaju iz Kriznog stožera.

Naglašavaju da je najveći broj zaraženih u starosnoj dobi 36 do 55 godina, što je radnoaktivno stanovništvo, koje je najviše u pokretu i aktivnosti, što govori u prilog da su najizloženiji i trebaju biti disciplinirani u poštivanju izrečenih naredbi.

- Ohrabruje činjenica da je mali postotak novozaraženih u starijim starosnim skupinama, 65 i više godina, što govori u prilog kako starije stanovništvo provodi preventivne mjere zaštite, u cilju zaštite vlastitoga zdravlja i zdravlja ostalih. U uvjetima proglašene epidemije u Federaciji Bosne i Hercegovine od 17. srpnja 2020. godine, pojačan je sanitarni nadzor na graničnim prijelazima i provedba mjera zaštite stanovništva od zaraznih bolesti, a obvezuje se i provedba svih naredbi koje donosi Federacija BiH. Ovo je značajna društvena odgovornost za javno zdravlje, što nas sve poziva na visok stupanj solidarnosti i poštivanje svih proglašenih mjera - poručili su iz Stožera.

Stoga, poštivanje mjera je neophodno, jer time:

  • štitimo svoje zdravlje i zdravlje svojih najbližih,
  • štitimo ekonomiju,
  • poboljšavamo kvalitetu života,
  • rasterećujemo teret koji je na zdravstvenom sustavu zemlje,
  • dajemo značajan doprinos poboljšanju javnoga zdravlja u svijetu,
  • te izvršimo i provjeru vakcinalnog statusa djece, kroz popunjavanje propuštenih vakcina, što doprinosi zaštiti cijele populacije od vakcinom preventabilnih bolesti.

 

 

 

Podijeli:

Najnoviji sadržaj