Grad Sarajevo i Accelerator Lab UNDP-a u Bosni i Hercegovini pozvali su sve zainteresirane pojedince, organizacije civilnog društva, akademske institucije, privatni sektor i medije da kandidiraju svoje ideje za praktična, primjenjiva i inovativna rješenja na temu: Kako promijeniti navike i prakse koje dovode do bacanja hrane i/ili pretvoriti otpad od hrane u nešto korisno?
Otpad od hrane postaje problem ogromnih razmjera širom planete. Oko 30% (1,3 milijarde tona) proizvedene hrane se nikada ne iskoristi.
Situacija u Bosni i Hercegovini nije puno bolja, a procjene ukazuju da oko 500 tona hrane dnevno završi na deponijima otpada sa višestrukim posljedicama u finansijskim gubicima proizvođača do ozbiljnih okolinskih problema.
Podneseno je dvadeset i šest (26) ideja i rješenja, a petočlana komisija sačinjena od predstavnika grada Sarajeva i UNDP-a, ocijenila je sve prijave prema kvalitetu, originalnosti, izvodivosti i zero waste rješenju koji nudi način da se hrana ponovo koristi, čime se direktno sanira trenutni take-make-waste model.
Pobjednici izazova su: “Tanjir više” na prvom mjestu (nagrada u vrijednosti od 3,000 američkih dolara), drugo mjesto: “Fudvej” (nagrada u vrijednosti od 2,000 američkih dolara) i treće mjesto: “7 days” (nagrada u vrijednosti od 1,000 američkih dolara).
Grad Sarajevo se zahvaljuje svima koji su učestvovali i doprinijeli razvoju portfolija rješenja pomenutog problema.
Podijeli:
Najnoviji sadržaj



Grad Sarajevo: Počeli istražni radovi na „Gospođicinoj...
- 20 Mar, 2023
Projekat je završen i bit će u cijelosti finansiran sredstvima iz budžeta Grada Sarajeva

Gradonačelnica Karić sa ambasadorom Slovačke posjetila...
- 17 Mar, 2023
Naša temeljna zadaća je da budemo solidarni s onima koji su u potrebi

Dogradonačelnica Margetić prisustvovala otvorenju Prvog...
- 17 Mar, 2023
Prostor na Trgu fra Grge Martića

Anja Margetić u Vijećnici ugostila gradonačelnika Varaž...
- 17 Mar, 2023
Razmjena iskustava i dobrih praksi gradskih administracija