Valija i gradonačelnik Konye u posjeti Gradu Sarajevu

Valija i gradonačelnik Konye u posjeti Gradu Sarajevu
  • 04 Apr, 2008
Gradonačelnica Sarajeva Semiha Borovac i vijećnik u Gradskom vijeću Idriz Hodžić upriličili su danas prijem za višečlanu delegaciju partnerskog grada Konye koju su predvodili gradonačelnik Tahir Akyurek i valija Osman Aydin. Delegacija iz Konye, koju čine vijećnici, privrednici i novinari, stigla je danas u Sarajevo na poziv Grada da učestvuje u obilježavanju 6. aprila, Dana grada Sarajeva.

Valija regije Konya Osman Aydin, koji prvi put boravi u Sarajevu, izrazio je zadovoljstvo što Konya i Sarajevo na ovaj način nastavljaju i unapređuju saradnju zasnovanu na potpisanom Sporazumu o saradnji dva grada u decembru prošle godine.

Gradonačelnica Borovac zahvalila se delegaciji Konye što je stigla u Sarajevo da sa nama podijeli radost obilježavanja Dana grada, te ocijenila kako je ovo dobra prilika da se unaprijedi privredna i kulturna saradnja dva grada. Naime, privrednici dva grada imat će ovih dana odvojene susrete, a za nedjelju je najavljeno otvaranje izložbe Konya – Sarajevo u BKC-u.

Tokom današnjeg prijema prof.dr Rasim Gačanović prezentirao je delegaciji iz Konye projekat restauracije "Isa-begove tekije iz 1462.", koja predstavlja prvu kuću urbanog Sarajeva. O ovom projektu koji je ocijenjen od interesa za oba grada razgovarano je prilikom zvanične posjete delegacije Grada Sarajeva Konyi u decembru 2007.

Gradonačelnik Konye Tahir Akyurek izrazio je spremnost da Konya učestvuje u ovom, kako je rekao, izuzetno značajnom projektu koji je vezan za naše korijene. On je predložio osnivanje Fondacije u kojoj bi bili predstavnici dva grada a koja bi radila na ovom projektu. Kako je dodao, postoji određeni broj privrednika iz Konye koji bi se rado uključili u finansiranje ovog projekta, a i Gradska uprava Konye također bi mogla značajno pomoći.

Izvor: Gradska uprava

Podijeli:

Najnoviji sadržaj