Održana promocija knjige „Danas, usprkos njima“ Grujice Spasovića
U Ovalnoj dvorani Gradskog vijeća Grada Sarajeva održana je promocija knjige „Danas, usprkos njima – prvih tisuću dana“ Grujice Spasovića koju je izdao Dan Graf – Beograd.
O knjizi su govorili književnik mr. sci. Gradimir Gojer, zamjenik predsjedatelja Gradskog vijeća, prof. dr. Ivo Komšić, gradonačelnik i Adil Kulenović, predsjednik Asocijacije neovisnih intelektualaca „Krug 99“. Knjiga „Danas, usprkos njima“, nije samo povijesno svjedočanstvo o nastanku, razvoju i usponima dnevnog lista „Danas“. „Ova knjiga ima mnogo veći značaj“, istaknuo je Gojer, te dodao da se glavni lik ove knjige dnevni list „Danas“ od početka svog izlaženja jasno svrstao u novinu iznimne objektivnosti, u novinu koja služi istini i pravdi.
"Pisana jasnim, nikakvim izvještačenim, niti srpskim, niti hrvatskim, niti bošnjačkim, ali zasigurno jezikom razumljivim svima nama koji smo preživjeli epohu cijepanja Jugoslavije uspostavljanja malih državica iz njezinog tkiva, Spasovićeva knjiga može biti u budućnosti moralni i nadasve humanistički pozicioniran svjetionik, u sve težim međunacionalnim, međudržavnim, i prije svega u globalnim neravninama i razmiricama na ovom našem balkanskom tlu“, istaknuo je Gradimir Gojer. Na kraju je dodao da je prvih tisuću dana novine, koja se natjecala i koja se danas natječe s režimskim listovima, herojsko doba.
Nazočnima se obratio i prof. dr. Ivo Komšić koji se, između ostalog, osvrnuo na kronologiju događanja u knjizi. „Knjiga je ogledalo velikog kruga ljudi koji su bili okupljeni oko dnevne novine „Danas“... Ona je politički vodič kroz desetljetno, dramatično, lutanje. „Ona je putokaz, vodič kroz ono što se zbivalo u Beogradu i u Srbiji“, istakao je, između ostalog, Komšić. Ocijenio je da je i za nas, u Bosni i Hercegovini, knjiga važna, „jer usput, ne izravno, već neizravno svjedoči o nekim događajima koji su vezani za Bosnu i Hercegovinu”.
Predsjednik Asocijacije neovisnih intelektualaca „Krug 99“ Adil Kulenović je istaknuo da je knjiga, jednim dijelom, udžbenik neovisnog novinarstva.
„Knjiga će sutra svakom studentu, ne samo u Srbiji, nego i na prostorima bivše Jugoslavije pa usuđujem se tvrditi u svim tranzicijskim zemljama poslužiti kao udžbenik neovisnog novinarstva u smislu šta se i kako zbiva onima koji se usude da slijede ono što su osnovni principi i moral profesije koja se zove novinarstvo“, istaknuo je Adil Kulenović.
Na kraju se nazočnima obratio i autor knjige „Danas, usprkos njima“ Grujica Spasović koji je, između ostalog, obrazložio razloge zašto je napisao ovu knjigu. Značaj ove knjige je u tome „da ne zaboravimo“, istaknuo je, između ostalog, Grujica Spasović.
Podijeli:
Najnoviji sadržaj
Program obilježavanja 130 godina Vijećnice krunisan sve...
- 05 Jun, 2026
U organizaciji Grada Sarajeva i JP Sarajevo
Zamjenik Puharić na otvorenju izložbe „Izgrađeni okoliš...
- 05 Jun, 2026
Postavka u Zemaljskom muzeju do 30. juna
Zamjenik gradonačelnika Puharić u posjeti EUFOR-ovoj ba...
- 05 Jun, 2026
Na poziv komandanta EUFOR-a u BiH
Пухарић отворио 3. међународни дјечији фудбалски турнир...
- 04 Jun, 2026
Више од 3.000 дјеце из десет земаља
Puharić na 5. Sarajevo Photography Festivalu: Sarajevo...
- 04 Jun, 2026
Svečanost u Narodnom kazalištu
Gradsko vijeće
MKSJ Sarajevo
Fri Jun, 2026