Сарајево: Ученик Друге гимназије Борис Станковић побједник државног такмичења из математике
Пандемија коронавируса утицала је на све сфере живота и отказала многа дешавања, пореметила све календаре па и уобичајени календар математичких такмичења средњошколаца.
Међутим, како ће се Интернационална математичка олимпијада (ИМО), која се требала одржати у Русији у Ст. Петерсбургу, одржати онлајн од 19. до 28. септембра, дугогодишњи организатори математичких такмичења у БиХ Удружење математичара Кантона Сарајево, Републички педагошки завод Републике Српске и Удружење математичара Руђер Бошковић организовали су такмичење за избор екипе за Балканску и Интернационалну олимпијаду.
Право учешћа на Државном такмичењу ученици су стекли на основу прошлогодишњих резултата и резултата квалификационог такмичења које је одржано онлајн почетком августа. Након што је на тај начин одабрано 25 најбољих ученика у БиХ, први круг Државног такмичења одржан је 14., а други 21. августа у Сарајеву, Тузли и Бањој Луци, уз поштивање свих хигијенско-епидемиолошких мјера.
Најуспјешнијим су се показали ученици сарајевске Друге гимназије и бањалучке Гимназије. Обје ове школе имале су по четири ученика у најбољих десет.
Борис Станковић, ученик 2. разреда Друге гимназије, побједник је овогодишњег државног такмичења.
Поред Бориса ове године Босну и Херцеговину на ИМО и БМО ће представљати Марко Вучић (2. разред, Гимназија Бања Лука), Дејан Станковић (4. разред, СШЦ Фоча), Јован Вуковић (2. разред, Гимназија Бања Лука), Марко Јојић (3. разред, Гимназија Бања Лука) и Фаик Тахировић (4. разред, Друга гимназија Сарајево).
Ученици ће први круг припрема за олимпијаде одрадити у склопу Кампа за надарене математичаре који организује Удружење математичара Кантона Сарајево, који су и раније похађали.
Podijeli:
Najnoviji sadržaj
Gradonačelnik Avdić u Vijećnici ugostio učesnike progra...
- 06 Jun, 2026
Grad Sarajevo podržao projekat
Program obilježavanja 130 godina Vijećnice krunisan sve...
- 05 Jun, 2026
U organizaciji Grada Sarajeva i JP Sarajevo
Zamjenik Puharić na otvorenju izložbe „Izgrađeni okoliš...
- 05 Jun, 2026
Postavka u Zemaljskom muzeju do 30. juna
Zamjenik gradonačelnika Puharić u posjeti EUFOR-ovoj ba...
- 05 Jun, 2026
Na poziv komandanta EUFOR-a u BiH
Puharić otvorio 3. međunarodni dječiji fudbalski turnir...
- 04 Jun, 2026
Više od 3.000 djece iz deset zemalja
Gradsko vijeće
MKSJ Sarajevo