Замјеник градоначелнице Харис Башић боравио у службеној посјети Подгорици

Замјеник градоначелнице Харис Башић боравио у службеној посјети Подгорици
  • 13 Jul, 2021

На позив главног града Подгорице, а у поводу прославе 13. јула, Дана устанка народа Црне Горе против фашизма 1941. године, делегација Града Сарајева, предвођена замјеником градоначелнице Харисом Башићем, борави у посјети сусједној нам држави.

Као допринос обиљежавању овог важног датума, Град Сарајево у сарадњи са Историјским музејом Босне и Херцеговине, грађанима Подгорице поклања поставку изложбе „Између фашизма и антифашизма: у 11 чинова“.

Башић је истакао да су Сарајево и Подгорица, као главни градови, упућени на јачање сарадње и ближу повезаност:

“Ова поставка говори о неуништивости једног града и његових грађана, њиховој снази и жељи да се живот обнавља. Историја се понавља оним који је не познају довољно. Наш циљ је да се кроз ликовна остварења прича, памти, подучава и подсјећа на прошлост. Европске вриједности морамо његовати заједно”, поручио је.

Споменуо је истакнуте умјетнике попут Исмета Мујезиновића, Алије Кучукалића, Воје Димитријевића, Антуна Аугустинчића те градоначелнику Ивану Вуковићу захвалио на позиву.

“Са заједничким циљем повезивања и промоције вриједне културно-историјске и умјетничке баштине, овом изложбом која је резултат успјешне сарадње два града – Подгорице и Сарајева, покрећемо и сарадњу са угледном и међународно препознатом институцијом културе - Историјским музејом Босне и Херцеговине. Посебно је значајно што ту сарадњу отпочињемо изложбом, која свједочи о времену страдања, окупације и отпора. Уједно, она носи снажну и упечатљиву поруку - слободарства, солидарности и антифашизма”, казао је директор ЈУ Музеји и галерије Подгорице, Вучић Ћетковић.

На састанку којем су присуствовали и Петре Шилегов (Схилегов) на челу скопске пријестолнице те амбасадори Босне и Херцеговине и Сјеверне Македоније у Црној Гори, Њ.Е. Бранимир Јукић и Њ.Е. Михајло Трпкости, закључено је да земље региона морају ширити поруке јединства, а локалне управе треба да буду посвећене грађанским вриједностима, давати заједнички допринос будућем развоју, како градова, тако и региона у цјелини.

Делегације су положиле вијенац на Споменик Партизану борцу на Горици.

Изложба „Између фашизма и антифашизма: у 11 чинова“ ће бити изложена од 13.7. до 13.8.2021. године.

 

 

Podijeli:

Najnoviji sadržaj