Представљена три најбоље оцијењена рјешења за споменик краљу Твртку I Котроманићу у Сарајеву
Градоначелница Сарајева Бењамина Карић данас је у Вијећници уприличила презентацију три најбоље оцијењена визуелна рјешења за споменик Твртку I Котроманићу који ће бити подигнут у парку иза зграде Предсједништва БиХ.
„Ради се о умјетничким дјелима у чијој су изради награђени бх. кипари Стијепо Гаврић, Адис Лукач и Дарко Шобот истакли свој осебујан и препознатљив печат", навела је градоначелница и честитала умјетницима који су својим радом дали велики допринос у чувању бх. историје и наше средњовјековне традиције.
Нашим односом према властитим историјским вриједностима, додала је Карић, потврђујемо своју везу са прошлошћу, а тиме и нашу опстојност.
Навела је да Град Сарајево овим спомеником жели одати признање свима онима који су нас задужили, али и послати поруку младима да једино поштивањем историје можемо градити бољу и љепшу будућност за све нас.
Аутор првонаграђеног идејног рјешења за споменик краљу Твртку I Котроманићу, академски кипар Стјепо Гаврић, казао је да је своје споменичко рјешење замислио као стојећу фигуру краља са свим атрибутима државе.
- Има круну, штит, средњовјековни мач и краљевски плашт. Краљ је своју десну руку испружио и отворен длан окренуо према свим добронамјерним људима, што симболизује његову спремност за дијалог и прихватање различитости. Рука истовремено може и да значи стоп за све људе који нису добронамјерни. Лијева рука се ослања на штит са љиљанима, симболима средњовјековне Босне и династије Котроманића, а за појасом му стоји средњовјековни мач, који је неопходан за све људе који не гледају добронамјерно - казао је Гаврић.
Гаврић је додао да ће ово бити његова највећа скулптура до сада и да ће бити изливен од бронзе.
Podijeli:
Najnoviji sadržaj
Avdić na 12. Orea Art Marketu: Kreativnost, zajedništvo...
- 14 Jun, 2026
Grad Sarajevo podržao događaj
Gradsko vijeće
MKSJ Sarajevo
Thu Jun, 2026