Uskoro počinje obnova starih sarajevskih česmi
Gradska uprava Sarajeva ima pripremljene projekte za obnovu triju starih sarajevskih česmi, iz austro-ugarskog i turskog perioda, potvrdio je u izjavi za FENU pomoćnik gradonačelnice Sarajeva za komunalne poslove Hamdo Karić.
Riječ je o rekonstrukciji i revitalizaciji česme Kesa, na uglu ulica Mandrina i Ašikovac, i uspostavi česme u Provarama, u ulici Hamzarina. Obje česme su na području Centra. Na području starogradske općine bit će izgrađena bistrička česma u ulici Bistrik medresa, od koje je ostalo samo staro korito.
U tu svrhu Grad Sarajevo je u budžetu za ovu godinu izdvojio 60.000 KM.
“Upravo pripremamo dokumentaciju za raspisivanje javnog tendera, gdje ćemo odabrati izvođača i uskoro nakon obavljanja tih procedura pristupiti njihovoj obnovi. Pripremamo i projektnu dokumentaciju, a tu dokumentaciju je radio Zavod za zaštitu spomenika KS”, kazao je FENI pomoćnik gradonačelnice za komunalne poslove.
Planirano je da se obnova starih česmi završi do kraja godine, odnosno u ovoj građevinskoj sezoni.
izvor: Novinska agencija FENA
Podijeli:
Najnoviji sadržaj
Puharić otvorio 3. međunarodni dječiji fudbalski turnir...
- 04 Jun, 2026
Više od 3.000 djece iz deset zemalja
Puharić na 5. Sarajevo Photography Festivalu: Sarajevo...
- 04 Jun, 2026
Svečanost u Narodnom pozorištu
Замјеник Пухарић на отворењу 3. Међународног сајма грађ...
- 02 Jun, 2026
Тродневни скуп у простору Центар Скендерија
Град Сарајево: Радови на текућем одржавању споменика Вј...
- 02 Jun, 2026
Вриједност уговорених радова износи 105.051,96 КМ са ПДВ-ом
Gradsko vijeće
MKSJ Sarajevo