Сарајеву и Сребреници "Медитеранска награда за мир"
Амира Арифовић-Хармс, амбасадорица БиХ у Републици Италији је, на позив организације “Уједињене државе свијета”, 6. и 7. јуна 2025. године, учествовала на дводневном догађају на коме је граду Сарајеву додијељена престижна Медитеранска награда за мир.
Идентична награда је додијељена и Сребреници.
Након састанка са извршним директором организације, професором Микеле Капасом (Мицхеле Цапассом), амбасадорица је учествовала на конференцији за медије, којом приликом се осврнула на ратни период и страдања у БиХ, те је изразила захвалност организатору на додјели ових важних награда. Амбасадорица је у име градоначелника Сарајева, Предрага Пухарића, примила награду додијељену Сарајеву, након чега је, пресијецањем врпце, отворила и сталну изложбу посвећену Сарајеву и Сребреници.
Другог дана је одржан састанак свих учесника овог догађаја са префектом Напуља, Микеле (Мицхаеле) ди Баријем. У одвојеном разговору, амбасадорица је позвала префекта на размјену посјета и успоставу тјешње сарадње Напуља са градом Сарајевом, што је он са задовољством и прихватио.
Отворен је и музеј, посвећен папи Фрањи који је дао изузетан допринос раду и активностима ове организације и који се цијелог свог живота залагао за окончање ратова и за мир у свијету.
Завршна манифестација овог догађаја одржана је у напуљској луци, гдје је смјештен споменик “Тотем мира”, симбол организације “Уједињене државе свијета”. “Тотем мира” је првобитно био посвећен мигрантима који су изгубили живот на мору, а накнадно је одлучено да буде посвећен и градовима - ратним страдалницима. Манифестацији су присуствовали многобројни представници дипломатског кора, међународних организација, италијанских институција, као и друге званице.
У свом обраћању учесницима завршне манифестације, амбасадорица је прочитала писмо градоначелника Сарајева којим се, у име града Сарајева, захвалио на додијељеној награди и у коме је представио дио текста дневника дванаестогодишње дјевојчице, Нирване Зељковић, која је убијена током рата у Сарајеву.
Амбасадорица је тај извод из њеног дневника предала професору Капасу (Цапассу) као симбол страдања у Сарајеву и он је положен у урну која се налази у “Тотему мира”, као вјечно подсјећање на страхоте рата, заједно са симболима страдања Сребренице, Гернике, Хирошиме, Нагасакија, Маракеша, Сајгона, Салхе, Рима, Нијамате (Нyамате), Бејрута, Картума и осталих градова у којима је током ратних дејстава страдао велики број невиних жртава.
Podijeli:
Najnoviji sadržaj
Gradonačelnik Avdić u Vijećnici ugostio učesnike progra...
- 06 Jun, 2026
Grad Sarajevo podržao projekat
Program obilježavanja 130 godina Vijećnice krunisan sve...
- 05 Jun, 2026
U organizaciji Grada Sarajeva i JP Sarajevo
Zamjenik Puharić na otvorenju izložbe „Izgrađeni okoliš...
- 05 Jun, 2026
Postavka u Zemaljskom muzeju do 30. juna
Zamjenik gradonačelnika Puharić u posjeti EUFOR-ovoj ba...
- 05 Jun, 2026
Na poziv komandanta EUFOR-a u BiH
Puharić otvorio 3. međunarodni dječiji fudbalski turnir...
- 04 Jun, 2026
Više od 3.000 djece iz deset zemalja
Gradsko vijeće
MKSJ Sarajevo