Mexico City podržao kandidaturu Sarajeva za Evropsku prijestolnicu kulture 2014.
Gradonačelnik Mexico Cityja Marcelo Ebrard Casaubon uputio je gradonačelniku Sarajeva Aliji Behmenu pismo podrške kandidaturi Sarajeva za Evropsku prijestolnicu kulture 2014. godine. „Mexico City podržava Grad Sarajevo u kandidaturi za Evropsku prijestolnicu kulture 2014. godine, jer je Sarajevo centar i raskrsnica kultura, civilizacija i religija svijeta. Sarajevo je u središtu zemlje u kojoj se ostvaruju historijski događaji čije značenje neposredno utječe na modernu historiju Evrope i svijeta. To je jedinstveni grad historije, kulture, umjetnosti i otvorenosti za sve generacije i sve različitosti.
Grad prijatelj koji je kroz svoju savremenu historiju kao i proteklih stoljeća predstavljao jedinstven spoj srednjoevropske, jugoistočnoevropske, te balkanske i mediteranske kulture. Posebnu vrijednost Sarajeva u svim vremenima, pa i najtežim za grad i njegove stanovnike, predstavljaju napori na obnavljanju svojih vrijednosti zahvaljujući bogatoj kulturno-historijskoj baštini, oslonjenosti na regiju, na izgradnju čvrstih veza sa evropskim i svjetskim gradovima kao jedinstvena prijestolnica mira i suživota.
Sarajevo je ne samo simbol već istinski interkulturalni grad što tituli evropskog kulturnog centra daje posebno značenje i zato što smo uvjereni da će dodjela titule kulturne prijestolnice Evrope samo potvrditi ono što danas prepoznajemo u Sarajevu, kroz našu saradnju na projektima razvoja i stvaranja novih vrijednosti i novih urbanih zajednica“, navodi se u pismu podrške gradonačelnika Mexico Cityja.
[WPIMPINLINE:gradonačelnik%20mexico%20city.jpg]
Podijeli:
Najnoviji sadržaj
Gradsko vijeće
MKSJ Sarajevo