На данашњи дан Мост “Суаде Дилберовић” добио ново име
Мост "Суада Дилберовић" 03. децембра 1999. године преименован је у "Мост Суаде и Олге". Подсјећања ради, мост се првобитно звао "Мост Врбања", па је преименован у "Мост Суаде Дилберовић" (6. априла 1996. године), а 03. децембра 1999. године је поново преименован у "Мост Суаде и Олге". Данас се на мосту налази спомен плоча у знак сјећања на ове двије невине жртве на којој пише: "Кап моје крви потече и Босна не пресуши."
Суада Дилберовић и Олга Сучић су прве жртве агресије на Босну и Херцеговину. Суада Дилберовић је била студентица медицине Сарајевског Универзитета поријеклом из Дубровника, подсјећа historija.ba.
Суада је прва жртва опсаде Сарајева и сматра се првом жртвом агресије на Босну и Херцеговину од 1992. - 1995. године. У марту 1992. године у Сарајеву је дошло до сукоба између припадника Српске Демократске Странке (СДС) и полицајаца под контролом владе Босне и Херцеговине кад су Срби на Грбавици и Врацама поставили барикаде.
Демонстрације за мир одржале су се 5. априла 1992. године када су грађани Сарајева тражили од агресорских снага да уклоне барикаде и да се повуку. Припадници СДС-а (четничке снаге) су пуцали са крова хотела Холидеј Ин на демонстранте и убили Суаду Дилберовић.
На истом мјесту као и Суада, убијена је и Олга Сучић, па се због тога на мосту, на којем су убијене ове двије младе дјевојке, налази споменик њима двјема као првим жртвама агресије у Сарајеву.
Podijeli:
Najnoviji sadržaj
Puharić otvorio 3. međunarodni dječiji fudbalski turnir...
- 04 Jun, 2026
Više od 3.000 djece iz deset zemalja
Puharić na 5. Sarajevo Photography Festivalu: Sarajevo...
- 04 Jun, 2026
Svečanost u Narodnom pozorištu
Замјеник Пухарић на отворењу 3. Међународног сајма грађ...
- 02 Jun, 2026
Тродневни скуп у простору Центар Скендерија
Град Сарајево: Радови на текућем одржавању споменика Вј...
- 02 Jun, 2026
Вриједност уговорених радова износи 105.051,96 КМ са ПДВ-ом
Gradsko vijeće
MKSJ Sarajevo