Након рестаурације Башчаршијска џамија ће 21. марта опет заблистати
САРАЈЕВО, 22. фебруара (ФЕНА) - Завршетком пројекта рестаурације и конзервације на зидним декорацијама, калиграфским натписима и мобилијару Башчаршијске џамије у Сарајеву, та џамија или некада знана као џамија имама Хаваџе Дурака, 21. марта ће опет отворити врата за вјернике, путнике намјернике, мусафире.
Смјештена у самом центру Башчаршије, џамија је једнопросторна поткуполна са отвореним вањским тријемом, који је наткривен малим куполама и приграђеном каменом мунаром.
У претходном периоду урађени су најприје истраживачки радови, потом осликавање џамије и комплетно вањско уређење које је обухватило и санацију потока који пролази поред џамије, санацију мунаре, зидова џамије, харемског зида, софе, као и отварање још једне капије која је постојала за улаз у харем џамије.
Директор Вакуфске дирекције Исламске заједнице у БиХ Сенаид Зајимовић подсјетио је у изјави за Фену да је пројекaт, који је коштао више од милион КМ, реализован у сарадњи са Генералном дирекцијом за вакуфе Републике Турске, Муфтијством сарајевским и Меџлисом Исламске заједнице Сарајево.
Стога ће џамију свечано отворити генерални директор Генералне дирекције за вакуфе Турске Бурхан Ерсоy, директор Вакуфске дирекције Сенаид Зајимовић, те представници Исламске заједнице у БиХ, најављено је из Вакуфске дирекције ИЗ у БиХ.
Башчаршијска џамија је одлуком Комисије за очување националних споменика Босне и Херцеговине 2006. године проглашена националним спомеником БиХ. У току ратних дешавања 1992.-1995. године, Башчаршијска џамија је била теже оштећена.
Имам Хаваџа Дурак, по којем она и данас носи име, изградио је џамију са дрвеном куполом у срцу старе трговачке језгре на Башчаршији 1528. године, али је та купола уништена 1697. године када је аустроугарски принц Еуген Савојски до темеља спалио Сарајево.
Podijeli:
Najnoviji sadržaj
Zamjenik gradonačelnika Puharić u posjeti EUFOR-ovoj ba...
- 05 Jun, 2026
Na poziv komandanta EUFOR-a u BiH
Puharić otvorio 3. međunarodni dječiji fudbalski turnir...
- 04 Jun, 2026
Više od 3.000 djece iz deset zemalja
Пухарић на 5. Сарајево Фотографи Фестивалу: Сарајево је...
- 04 Jun, 2026
Свечаност у Народном позоришту
Gradsko vijeće
MKSJ Sarajevo
Fri Jun, 2026