Плакало за Дневник 2 БХРТ-а о трећем извјештају Европске комисије и безвизном режиму
Европска комисија је објавила свој трећи извјештај за земље које имају потписан споразум о безвизном режиму са државама чланицама Шенгена, а који се односи и на Босну и Херцеговину, са условима који се морају испунити како би се задржао безвизни статус.
У изјави за Дневник 2 БХРТ-а, генерални секретар Европског покрета у БиХ Харис Плакало, појаснио је детаље извјештаја, шта је Босна и Херцеговина до сада имплементирала, шта се од ње очекује у наредним процесима, те колико су оп шти политички компромиси и политичка воља поред оне декларативне, важни и у пракси када су у питању реформе које су пред БиХ за њен пут ка пуноправном чланству у ЕУ.
“Европска комисија објавила је свој трећи извјештај о земљама који имају потписан споразум о безвизном режиму са чланицама Шенгена. Оно што је за Босну и Херцеговину важно је да су наглашени одређени помаци из претходна два извјештаја, али и чињеница која се везује за координационо тијело на нивоу БиХ, које мора бити активније и предузети већу улогу и одговорност за свој рад, посебно када је у питању област илегалних миграција", истакао је Плакало.
Такође, наглашен је мањак комуникације и координација унутар свих нивоа власти БиХ која мора бити јачи и ефективнија, уз све то, тражи се да Босна и Херцеговина по ко зна који пут иступа према институцијама ЕУ једним гласом.
"Да бисмо остали у безвизном режиму као до сада, потребно је да појачамо контролу државних граница, јачамо сарадњу са другим чланицама ЕУ, као и да се јаче сарађује са ФРОНТЕКС-ом, што је посебно незадовољавајуће у претходном периоду. Осим тога, неуспостављање контакт тачке са ЕУРОПОЛ-ом, као резултат непостојања политичког консензуса све три стране у Босни и Херцеговини, доводи у колизију различите нивое власти, одлуке, законе", додаје генерални секретар ЕУ покрета у БиХ.
Управо због свега наведеног, истиче, важно је да се заврши процес именовања министра безбједности Босне и Херцеговине.
"Доста услова наведених у овом извјештају, односе се на активности овог министарства. Ту се, прије свега, све политичке разлике требају ставити по страни, како бисмо што прије имали пуни интензитет рада Министарства безбједности БиХ у интересу свих грађана".
Podijeli:
Najnoviji sadržaj
Gradonačelnik Avdić u Vijećnici ugostio učesnike progra...
- 06 Jun, 2026
Grad Sarajevo podržao projekat
Program obilježavanja 130 godina Vijećnice krunisan sve...
- 05 Jun, 2026
U organizaciji Grada Sarajeva i JP Sarajevo
Zamjenik Puharić na otvorenju izložbe „Izgrađeni okoliš...
- 05 Jun, 2026
Postavka u Zemaljskom muzeju do 30. juna
Zamjenik gradonačelnika Puharić u posjeti EUFOR-ovoj ba...
- 05 Jun, 2026
Na poziv komandanta EUFOR-a u BiH
Puharić otvorio 3. međunarodni dječiji fudbalski turnir...
- 04 Jun, 2026
Više od 3.000 djece iz deset zemalja
Gradsko vijeće
MKSJ Sarajevo